Ćwiczenia powiatowe „Terror”

Dnia 24 października 2019 roku przeprowadzone zostały powiatowe ćwiczenia ratownicze pt. „TERROR 2019”. W scenariuszu założono, że grupa terrorystów próbowała dokonać zamachu na jeden z obiektów znajdujących się w mieście. Grupa zostaje jednak zidentyfikowana przez działania operacyjne Policji. Następuje pościg za uciekającymi, którzy ukrywają się w tunelu kolejowym. W trakcie ucieczki dochodzi do porwania kilkuosobowej grupy turystów.
W trakcie działań Policji do Stanowiska Kierowania PSP w Wałbrzychu wpłynęła informacja o rozpyleniu niezidentyfikowanej substancji w tunelu oraz o tym, że terroryści z zakładnikami uciekli w stronę Jedliny – Zdroju, gdzie nastąpiła ucieczka terrorystów, a zakładnicy gubią się w lesie.
Działania Straży Pożarnej polegały na pracy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „Wałbrzych-2” w zakresie określenia substancji niebezpiecznych, które mogły być pozostawione przez terrorystów oraz jej neutralizację. Równolegle prowadzone były działania zabezpieczające (zabezpieczenie wodne) oraz działania poszukiwawcze w terenie otwartym.
Ćwiczenia miały na celu koordynację wspólnych działań wielu służb podczas tego typu zagrożenia. Współpracowano bezpośrednio z Policją, Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Ochrony Kolei, pracownikami PLK, zarządzaniem kryzysowym miasta i powiatu. Podczas ćwiczeń sprawdzono również możliwości rozwiązania problemów łączności radiowej w trudnym terenie wykorzystując samochód dowodzenia i łączności z KW PSP we Wrocławiu.
W ćwiczeniach ze strony straży pożarnej uczestniczyli ratownicy: KM PSP Wałbrzych, OSP w KSRG z terenu powiatu, JRS OSP Wrocław, OSP GPR Wałbrzych.